Bitcoin klesá a s ním aj ostatné kryptomeny. Je dôvod na paniku?

Bitcoin, Ethereum a ostatné kryptomeny v posledných mesiacoch zažili prudký nárast na ich cene. Spôsobil to sám Bitcoin, ktorý svojim rastom pritiahol záujem ďalších ľudí o jeho kúpu, ako aj o kúpu ďalších kryptomien. A zrazu, všetko padá. Všetci, čo nakupovali kryptomeny pred pár týždňami sú v panike, ich vklad ide do mínusu, začínajú vyberať. Robia chybu?

Čo môže stať za prepadom kryptomien?

Panika. Áno, ako bolo spomenuté, na burzách sa v posledných týždňoch registrovalo najviac nových užívateľov, ktorí o obchodovaní veľa nevedia, chceli rýchlo zbohatnúť na stúpajúcom kurze kryptomeny.

V podstate zbohatli. Aspoň v ich ponímaní. V duchu „lepší vrabec v hrsti ako holub na streche“ začali zisky premieňať späť na klasické peniaze, hlavne po tom, ako nastal menší prepad kurzu na základe hrozby zastavenia kryptomien v Ázii. A tieto výbery spustili ďalšiu vlnu ďalších výberov.

Možno by ľudia tak nepanikárili, ak by predtým kurz nerástol tak rýchlo a tak veľa. Zlakomili sa na rýchly, malý zisk a možno zahodili šancu na omnoho väčší, ktorý by prišiel omnoho neskôr.

A nie je to náznak konca éry kryptomien a praská bublina?

Tento svet virtuálnych mien je iným svetom, kde sú rýchle nárasty a rýchle pády na dennom poriadku. Stále však v drvivej väčšine prípadov platí, že každá kryptomena, aj keď spadla na hodnote, po čase sa na túto hodnotu dostala späť a samozrejme ju prevýšila.

Stále stojíme na počiatku novej éry, keď je tento trh nestabilný, keď ešte nie každý pozná jeho zmysel a technológiu. Preto sú ľudia stále opatrní.

Blockchain, ku ktorému patria aj kryptomeny je len na začiatku svojej cesty, tak ako pred rokmi objav a spustenie internetu. Koľko ľudí malo obavy, že sa nainfikuje nejakým vírom z počítača? Koľkí húfne stali v radoch pred bankami, ak si chceli vybrať hotovosť, lebo neverili internetu a prevodom prostredníctvom neho? Alebo koľko ľudí si vybralo peniaze, lebo sa báli, že im niekto odčerpá peniaze z účtu?

Pri každom objave stojí skupina tých, čo mu naplno dôverujú a väčšia skupina konzervatívcov, teda skeptikov, ktorým trvá dlhší čas, aby si novinky osvojili a vpustili do bežného života.

A za ďalšie. Vo svete kryptomien by sme si mali nejako zvyknúť na cenové turbulencie koncom a začiatkom každého roka, ako to môžeme pozorovať na grafoch Bitcoinu aj z predchádzajúcich rokov. V decembri to väčšinou zapríčinia Vianoce, keď sa húfne vyberá a po novom roku možno výpredaje a taktiež koniec čínskeho roku, ktorý je v polke januára.

Preto by sme si mali na to nielen zvyknúť, ale tieto “výpredaje” využiť aj v náš prospech. Lebo ako hovoria známi burzoví makléri, „keď sa ulice topia v krvi, nakupujte!“ Na tieto chvíle čakajú aj veľké ryby v pozadí, ktoré sa na tomto jave snažia najviac zarobiť a ktoré tento jav aj všetkými možnými prostriedkami podnecujú. Ktovie koľko investícii majú v kryptomenách veľkí korejskí a čínski vodcovia? Prečo vyhlásili, že zakážu kryptomeny v krajine a následne od toho upustili? Aj to je jeden z námetov na úvahu.

Možnože práve teraz je ten správny čas na investovanie. Predpovede o cene Bitcoinu do budúcna sú odvážne a pokiaľ sa neustali kryptotrh a nová blockchain technológia nepríde do bežného života naplno, táto, ako ju niektorí skeptici nazývajú, bublina, sa bude stále nafukovať.

Ešte nemáte svoju kryptomenu?

Ak si stále hovoríte, že to je len bublina, tak ostaňte pri bežných peniazoch uložených na momentálne bezúročných účtoch v banke.

Ak začínate rozmýšľať pokrokovejšie a ešte nemáte zakúpenú kryptomenu, ktorá by vám mohla priniesť zaujímavé  výnosy, je najlepší čas tak urobiť. Samozrejme, nemusíte investovať tisíce, stačí len toľko, koľko si môžete dovoliť. Napr. 100€.

Každá investícia nesie nejaké riziko, či to sú klasické peniaze, fondy, zlato, nehnuteľnosti, tak aj kryptomeny. No ako máte možnosť sledovať ich dlhodobý vývoj, každý, kto v minulosti rozumne investoval do Bitcoinu alebo Etherea je dnes s investíciou v pluse.

Aj keď sa dá povedať, že čím väčšia hodnota kryptomeny, tým citeľnejšie cenové výkyvy, ktoré vás môžu znervózňovať. Hlavne, keď investícia poklesne viac ako o polovicu. No zatiaľ to stále v kryptosvete funguje tak, že aj keď o polovicu klesne, následne dvakrát stúpne.

Bitcoin alebo Ethereum môžete zakúpiť prostredníctvom Coinmama.com, alebo Coinbase.com. Bankovým prevodom alebo platbou kreditkou.

Coinmama.com je slovenský projekt na kúpu a výmenu kryptomien, ktorý je obľúbený aj vo svete po boku coinbase.com, asi najobľúbenejšej platformy na nákup Bitcoinu alebo Etherea.

Nečakajte na ďalšiu stúpajúcu vlnu hodnoty kryptomien. Buďte už na nej!

Registrovať na Coinmama

Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

Registrovať na Coinbase

Návod, ako kupovať na Coinbase

Po odsúhlasení a doplnení všetkých údajov, kreditkou alebo prevodom zakúpite Bitcoin alebo Ethereum.

Následne si za Bitcoin alebo Ethereum môžete zakúpiť ďalšie kryptomeny na uznávaných svetových kryptoburzách Binance.com alebo HitBTC.com

Registrovať na Binance.com

Registrovať na HitBTC.com

Chcete zarobiť aj na poklese kurzu?

Môžete vlastniť Bitcoin a zároveň môžete zarobiť aj keď jeho cena klesá. Skúste tradovať s kryptomenami na burze Etoro. V prípade, že nastane takáto vlna cenového prepadu, na Etoro môžete predávať, aj keď v skutočnosti danú kryptomenu nevlastníte.

Viac o Etoro a obchodovaní TU

 

 

Zdieľaj, možno helfneš ďalším

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *