Copywriting. Napíšte si váš zárobok cez internet | zarabanie.eu

Copywriting. Napíšte si váš zárobok

Myslíte, že sa viete lepšie vyjadriť písaním ako hovorením? Máte fantáziu a viete vyprodukovať text na každú príležitosť? Skúste túto výhodu pretaviť do zárobkov, niekedy celkom zaujímavých. V dnešnom svete podnikania je dôležité vedieť na seba upútať. A to chce každý. Tým najlepším spôsobom je internet, na ktorom je najviac ľudí, ktorí hľadajú zaujímavý obsah.

copywriting

Kontent marketing, budúcnosť moderného biznisu

Predstavte si, že predávate autá. No vo vašom meste sú ďalší desiati, ktorí ich predávajú taktiež. Vy potrebujete, aby práve k vám prichádzalo najviac záujemcov o kúpu auta. Ako to dosiahnuť? Reklama. Áno, marketing je najdôležitejším prvkom každého podnikania.

Môžete mať najlepší produkt, najlepšiu službu. Ak o nej nik nevie, nikomu ju nepredáte. Jedine, že by bola jedinečná na trhu a nemali by ste žiadnu konkurenciu. No také niečo je dnes ťažké vymyslieť.

Ten, kto chce niečo predať, musí to spropagovať takým spôsobom, aby si to ľudia kúpili u neho, nie u konkurencie. Preto musí použiť všetky dostupné možnosti propagácie, ktoré sú najúčinnejšie pre cieľovú skupinu predaja.

Niekde stačí reklama v novinách. No najlepšou propagáciou je online svet. A nie sú to reklamy, ktoré vyskakujú ako bannery na každej stránke. Ľudia hľadajú informácie. Informácie, ktoré ho zaujmú, v akejkoľvek podobe. A takéto informácie mu poskytne text, prípadne video.

Všetky ostatné prostriedky propagácie by sa mali využiť na to, aby sa k ľudom takto spracované informácie dostali.


Prečo by mi mal niekto platiť za text?

Lebo chce predať. A najlepšie predávajú texty. A lepšie dobré texty, ktoré sú pre potenciálneho zákazníka zaujímavé, keď majú akúsi pridanú hodnotu. Ak dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Ak niekto predáva ojazdené auto určitej značky a informuje o tom len stroho, tzn. že je červené, má také technické údaje, toľko najazdené, tak ho predbehne konkurent, ktorý k tomu pridá aj zaujímavý príbeh auta.

Napr. toto auto navštívilo zaujímavé krajiny, bolo rovnocenným členom príjemnej rodinky, alebo sa v ňom raz viezla, ako stopárka vtedy neznáma, dnes slávna hviezda. Takéto auto si prídu ľudia pozrieť skôr a bude im sympatickejšie ako také isté od konkurencie. To, ktoré nemá žiaden príbeh.

Ak obchodník, resp. niekto, kto mu pripravuje texty vie takto opísať každý produkt, presne tak, ako by ho chceli vidieť jeho zákazníci, ktorí si ho na základe toho kúpia, ten niekto si za to zaslúži aj adekvátnu odmenu.

Ak dokážete vyprodukovať takýto pútavý text skoro o každej veci alebo službe, tak vám nič nestojí v ceste ponúknuť svoje služby takým klientom.

Ako sa dostanete k takým klientom?

Ak ste v písaní  v spojitosti s marketingom dobrí, stačí napísať pár textov, ktorými predáte sami seba. Tak aj zistíte, do akej miery na to máte. Ak ste fakt dobrí, klienti sa budú ozývať sami.

A ako vás nájdu?

Jednoducho. Na internete. Spravíte si web, kvalitne ho otextujete, predstavíte seba a svoje služby copywritera. Na webstránke budete mať blog, kde budete prispievať článkami o vás, o vašich úspechoch, článkoch, čo ste napísali, marketingových pravidlách a o všetkom, čo môže klienta osloviť a podnietiť k akcii. Akcii, kedy vám napíše, zavolá s dopytom po vašich službách.

Web s blogom si môžete spraviť jednoducho. Je veľa možností. Buď si ho spravíte sami, najideálnejším riešením je wordpress, alebo si ho necháte urobiť. Ak ste, okrem písania, doma aj v týchto veciach, nič vám nebráni začať už dnes. Kúpte si doménu, hosting, nahoďte a upravte cms a môžete začať.

Ak nie, nechajte si webstránku spraviť. Dnes to už nie je drahá záležitosť. Nepotrebujete webstránku za 1000€, ani za 500€. Kvalitný web dostanete už od 100€. Pozrite napr. www.kompletweb.sk

Ako sa dá ešte copywritingom zarobiť?

Okrem toho, že budete písať pre klientov, môžete ho využiť aj pri affiliate programoch, kde vy budete na vašich stránkach predávať produkty firiem, ktoré vám budú za každý predaj platiť. Príklad, budete mať blog o zdravom životnom štýle a športovaní. Okrem všeobecných článkov do blogu občasne vsuniete nejaký PR článok s nejakou recenziou na produkt z tejto oblasti a špeciálnym odkazom nasmerujete čitateľa na stránku predajcu. Ak si ho tam váš čitateľ zakúpi, vy z toho máte províziu. Viac o tom TU alebo TU

Dôležitý je text. To znamená štylistika, úprava a obsah doplnený fotografiami, videom a podobne.

Taktiež môžete písať v mene niekoho iného. Byť takzvaný ghostwriter. Jednoducho, niekto si u vás objedná texty, ktoré potom bude vydávať za svoje. Povedzme aj nejaký copywriter, bloger, ktorému sa nechce písať😊 Vy mu dodáte texty a on ich uverejní pod svojim menom a zlizne slávu za vás. Toto by ste potom mali zohľadniť aj v určovaní ceny, ktorá by mala byť podstatne vyššia ako pri copywritingu.

Ak ste sa nechali inšpirovať a baví vás písanie, neváhajte. Možno je to príležitosť k dlho očakávanej zmene.

Zdieľaj, možno helfneš ďalším