Daň z kryptomien. Je vôbec možné zdaniť kryptomeny?

Minister financií sa rozhodol, že bude zdaňovať kryptomeny. Je to zaujímavá myšlienka, hlavne preto, že blockchain a virtuálne meny vznikli predovšetkým z dôvodu možnosti decentralizácie. Teda akákoľvek regulácia tohto „trhu“ je veľmi ťažká, skoro nemožná. Ak príde na to, ako odsledovať pohyb kryptomien a jednotlivé príjmy ľudí v tomto virtuálnom svete, naisto mu udelia Nobelovu cenu, ak nie dve.

Čo chce teda minister zdaňovať?

Dnešné, klasické meny sú viazané na nejaký bankový účet v nejakej finančnej inštitúcii, ktorý je registrovaný na nejakú osobu. Pohyby na týchto účtoch sú prístupné každému, kto na to má oprávnenie. V podstate, vidí to každý bankový úradník.

Preto má aj štát možnosť nahliadnuť do vášho účtu a preveriť každú transakciu. A ak sa mu niečo nezdá, hneď na vás pošle nejakú kontrolu.

Kryptomeny a transakcie s nimi majú túto štátnu reguláciu a kontrolu vyriešiť a dať ľudom možnosť voľne dýchať. Sme na počiatku novej éry, v ktorej pravdepodobne zaniknú súčasné vládne a finančné zriadenia, ako aj klasické meny.


Ministerstvo môže zdaniť akurát tak príjmy z kryptomien, ktoré si v súčasnosti zameníte na klasické menu a prepošlete na sledovateľný bankový účet. V súčasnosti nie je ani žiadna kryptomena uznaná ako oficiálne platidlo, alebo mena.

Ak by chcel niekto v budúcnosti zdaňovať kryptomeny a príjmy v nich, musel by mať prístup k vašej virtuálnej alebo hardvérovej peňaženke a vedieť pozorovať a vyhodnocovať transakcie. Keďže takéto peňaženky dnes môže mať každý aj niekoľko stoviek, bude na jeho dobrovoľnosti, s koľkými by sa štátu priznal a zároveň dobrovoľne poskytol prístupové údaje.

V súčasnosti nejestvuje spôsob ako odsledovať pohyb kryptomien a hlavne ich vlastníkov, pokiaľ sa sami nepriznajú, že nejakými disponujú.

Jedine, čo by štát mohol zdaňovať, by boli oficiálne príjmy, ktoré by vám v budúcnosti zamestnávateľ alebo klient vyplácal v uznávanej kryptomene na váš oficiálne, zákonne registrovaný kryptoúčet.

Stále je možnosť prísť ku kryptomenám za najlepších podmienok

Aj keď sa štáty a vlády snažia nájsť spôsob, ako odkontrolovať tento fenomén, stále sa dá stať milionárom bez toho, aby o tom niekto vedel. Jednak preto, že hodnota kryptomien stále rastie, a taktiež preto, že nikto nemá možnosť vedieť, koľko akej kryptomeny vlastníte

Aj keď ju zakúpite na nejakej burze, automaticky si ju prepošlete na virtuálne alebo hardvérové peňaženky a stratí sa akákoľvek zmienka o vás a vašej mene.

Ak sa chcete stať súčasťou tohto zrodu nového sveta čím skôr a za najlepších podmienok, skúste si nejaké kryptomeny zaobstarať ešte teraz, kým to je takpovediac v „plienkach päťročného dieťaťa“. Všetko nové býva na začiatku najlepšie, pokiaľ o tom ešte nevie veľa ľudí.

Virtuálnu menu môžete vo viacerých prípadoch vyťažiť, alebo zakúpiť na kryptoburze, ale len za inú virtuálnu menu. Preto si ju najprv musíte zakúpiť za súčasné peniaze. Najlepšie kreditkou alebo bankovým prevodom.

Kde sa to dá?

Navštívte Coinmama.com, slovenský projekt, ktorý to umožňuje. Zakúpite si ponúkanú kryptomenu a pošlete kamkoľvek budete chcieť. Už ju nik nevystopuje. Alebo si za ňu na inej burze nakúpite iné meny a spravíte podobne.

Prejsť na coinmama
Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

Okrem coinmama túto možnosť ponúka aj celosvetovo známy coinbase, ktorý je v tomto smere aj najviac používaný.

Kúpiť na Coinbase

Návod ako nakupovať na Coinbase

Ale ak si stále myslíte, že Bitcoin, Ethereum, Ripple a ostané kryptomeny sú len bublina, ktorá praskne, nechajte si súčasné peniaze vo vašej súčasnej banke.

Ale musíte mať na pamäti, že súčasné peniaze strácajú hodnotu. A to dosť rýchlo.

Veď len uvažujte. Bitcoin je stále rovnaký a stále má hodnotu toho jedného dolára, ako to bolo aj v čase jeho vzniku pred rokmi. Ibaže hodnota toho jedného dolára za ten čas klesla viac ako 15tisíckrát 😊

 

Ak už budete mať nejakú virtuálnu menu, zišlo by sa ju bezpečne uložiť trebárs aj v takejto HW peňaženke.

Zdieľaj, možno helfneš ďalším

3 Comments

 1. Jakub píše:

  Takže ak by som si teraz previedol trebárs 10000 na môj bankový účet ,ako mi to zdania.

  Ďakujem

  • zarabanie píše:

   no asi tak ako to uvedies v danovom priznani alebo ako sa tento prijem bude zdat podozrivy niekomu z fin.spravy, banky a pod. co mam moznost vidiet transakcie na tvojom ucte. Prijem z obchodovania na burze podlieha dani a tradovanie s kryptomenami je obchodovanim na burze, pokial si zisk nechavas vyplacat v klasickej mene a nie kryptomene…pokial drzis kryptomenu, nie su to zatial oficialne platidla…

 2. Dghg píše:

  Pokial bitcoin nie je oficialne platidlo, potom je to hodnota bitcoinu je 0 a tomu zodpoveda aj zdanovanie bitcoinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *