Nahrávanie súborov a možnosť zarobiť | zarabanie.eu

Zarábanie na uploadovaní súborov

Máte v počítači zaujímavé video, obrázky alebo hudbu, ktoré ste natočili, pofotili alebo nahrali, či naspievali. Páči sa to vašim blízkym. Začnete rozmýšľať, že by sa to mohlo páčiť aj iným ľudom.

Áno, mohlo by sa, ale.. 

zarabat na uploadovani

Ako to dostať k ľuďom a ešte na tom aj zarobiť?

Jedna z možností je zavesiť to na internet. Ale nie hocikde. Jestvujú servery, kde ľudia uploadnu rôzne súbory. Následne odkazy na tieto súbory zdieľajú na sociálnych sieťach alebo fórach. Tam uvedú informácie o obsahu, pridajú nejakú ukážku, a tí, ktorým sa to zapáči, si to stiahnu z toho úložiska do svojich počítačov.

A vy zarábate. Zarábate tak, že prevádzkovateľ servera, kde ste súbor uploadli vám platí províziu za jeho stiahnutie iným užívateľom. Ináč povedané, zárobok závisí od toho, koľko dát vašich súborov sa z úložiska stiahne.

Konkrétny príklad.

Máte súbor o veľkosti 1 GB. Uploadujete ho na server. Oslovíte ľudí, ktorí si ten súbor stiahnu. V dnešnej dobe rýchleho internetu to nie je problém. Tých ľudí bude napr.  100.  To znamená, že si zo servera od Vás stiahli 100 GB. Vy máte nejakých 60 centov.

Možno sa to nezdá ako veľké peniaze, ibaže pokiaľ na takomto úložisku máte prémiový účet, vaše súbory nebudú nikdy zmazané. A odkazy k nim budú fungovať stále. Pokiaľ bude fungovať server. Napr. server FASTSHARE.cz funguje už veľmi dlho a je veľmi populárny.

To znamená, že to nemusí byť len 100 ľudí, čo si súbor stiahnu. Za dlhší čas sa to môže znásobiť aj stokrát. A keď tam budete pridávať ďalšie súbory, bude sa to násobiť ešte viac. Teda budete mať uploadnutých 100 gb, čo dnes pri hd a uhd formátoch videa nie je problém a 1000 ľudí, čo si to stiahne. Vyjde to cca 550 eur na Vašom účte.

A ako nájsť tie masy ľudí. Na fórach, kde je ich zaregistrovaných veľa a tí tam odkazujú na rôzne takéto súbory a kde ďalší tieto súbory sťahujú.

Jedným z takýchto je warforum.cz, alebo warxtreme.com, kde je online v priemere 15000 ľudí. Povedzme, že z nich oslovíte len 1% denne. To je tých 150. A máte na úložisku nahraných 100 GB, z ktorých si každý stiahne aspoň jedno giga. Do mesiaca máte v prepočte 25 eur. A to je uvedený len taký chabý príklad. Keďže máte možnosť uploadovať nekonečne množstvo súborov.

Teraz si možno položíte otázku, aké súbory tam dávať, aby boli pre ostatných atraktívne? No môžete si zobrať príklad zo spomínaných fór. Avšak nezabúdajte, že šírenie obsahu s autorskými právami bez súhlasu autora je stále oficiálne spoločensky neprijateľné

No na druhej strane, na takom fóre je zaregistrovaných vyše 650 000 ľudí, ktorí na to nejako nekladú dôraz. Ten počet dáva určitý pocit anonymity a splynutia v dave. A možnože majú aj pravdu. Kto po nich bude pátrať…

Ako už bolo spomínané, jedno z takých úložísk je Fastshare.cz, cez ktoré už určite mnohí sťahovali nejaké video a pod.

Konkrétnejší príklad

Zaregistrujete sa na Fastshare.cz. Zakúpite si balík pre sťahovanie najrýchlejšou rýchlosťou, základný je 50 GB dát za 4€. (prečo je dobre zakúpiť si to, vysvetlím) Máte možnosť sťahovať aj zdarma, len tam je obmedzená rýchlosť, čo znamená, že budete sťahovať pomaly. A čas sú dnes peniaze.

Zaregistrujete sa na niektoré zo spomínaných warez fórach.

V počítači máte nejaký obsah, ktorý by bol zaujímavý aj pre ostatných. Väčšinou sú to filmy, hudba, fotky a pod. Uploadnete to na server pod svojim kontom a adresu dáte zdieľať na fóre. Ak to bude pre ľudí zaujímavé, budú to sťahovať a vám sa budú na konto pripisovať peniaze.

Detailnejšie

Z fastshare. cz stiahnete nejaké video, film. Keďže máte predplatené sťahovanie najväčšou rýchlosťou, máte lepšiu možnosť viac zarobiť.

Ten uploadnete späť pod vašim účtom a odkaz na neho pridáte na fórum. Ľudia väčšinou sťahujú súbor z najnovších príspevkov, odkazov. Povedzme, že tento film, nejaká novinka v kinách, bude mať 2 GB.  Keďže je vyhľadávaný a dopytovaný, stiahne si ho v ten deň 200 ľudí. To je 400GB stiahnutých z vášho úložiska. To je cca 8€ na vašom účte. Ak takto pridáte viac vecí, toľkokrát sa to môže znásobiť.

Čo ľudia najčastejšie stahujú?

  1. Filmy, ako bolo spomínané, sú to najmä novinky v kinách a na dvd. Je to autorsky chránený obsah, teda sa vystavujú určitému riziku. Zákony sú však postavené tak, že sa stále dá nájsť nejaká kľučka.
  2. Porno. Áno, sex stále vládne svetu. Je veľa ľudí, ktorí si takto kompenzujú dočasnú abstinenciu alebo tajne chúťky. Pri tomto obsahu je nízka pravdepodobnosť, žeby vás niekto naháňal kvôli autorským právam:)
  3. Hudba. Aj keď je hudba skoro všade navôkol, stále majú ľudia nutkanie zásobovať svoje harddisky so zbierkami hudobných nosičov v digitálnej podobe.

Upozornenie

Šírenie obsahu, ktorý je chránený autorskými právami je stále nezákonné. Je len na vás, či si túto možnosť zvolíte a vystavíte sa možnému stíhaniu. Na druhej strane môžeme konštatovať, že takto funguje už niekoľko rokov niekoľko desiatok tisíc ľudí. Tí, ktorí sa tomu naplno venujú, si vedia privyrobiť aj pár stoviek € mesačne. Stiahnu a posunú ďalej. Doteraz sa nenašiel účinný prostriedok, ako by mohli vlastníci autorských práv zabrániť týmto praktikám. Zatiaľ môžu žalovať len samotné servery za to, že je na nich uverejnený takýto obsah.

V praxi to je zvyčajne tak, že tento obsah, v prípade upozornenia majiteľa práv, zablokujú. Ale šance odsledovať dennodenne nové príspevky sú dnes stále mizivé. Možno, ak by ste vymysleli spôsob ako by sa dalo týmto praktikám predísť, boli by ste milionári 🙂

Taktiež si môžete vytvoriť vlastné fórum, na ktorom dáte ľudom možnosť pridávať odkazy na takýto obsah. Následne môžete zarábať na reklamách, ktoré na tomto fóre, teda webstránke budete zverejňovať. Viac o tejto možnosti sa dočítate TU.

Bol uvedený len príklad, ako sa na uploadingu zarába. Zarabanie.eu však neodporúča uploadovanie autorsky chráneného obsahu. Skúste uploadovať niečo svoje, ak to bude zaujímavé, niečo zarobíte, aj keď nie toľko, ako by ste pirátili na filmoch a hudbe. Alebo skúste natáčať videá dávať ich na youtube, to je jedna z ďalších možností zárobku. A v niektorých prípadoch celkom dobrého.


Zdieľaj, možno helfneš ďalším