Najdrahšiu pizzu, za päťdesiat miliónov eur, má možnosť kúpiť každý

Zaplatil desaťtisíc Bitcoinov za dve pizze. Dnes mohol pizzu kúpiť polovičke obyvateľov Talianska. V roku 2010 istý programátor s prezývkou Laszlo na fóre ponúkol 10 000 Bitcoinov za to, že mu niekto objedná a donesie dve pizze. A stalo sa, v tom čase mu ďalší účastník fóra objednal a nechal priniesť dve pizze v hodnote 30 dolárov.

Keď je človek hladný, myslí len na jedlo

V roku 2010 bol Bitcoin v plienkach, viacmennej o ňom vedel úzky okruh zainteresovaných programátorov a „itčkárov“. Objednávka pizze bol jeden z prvých pokusov použiť Bitcoiny ako platidlo v reálnom svete. Samozrejme, že vtedajšia kamenná pizzeria od neho Bitcoiny nevzala. Dnes by možno mala v prevádzke nový reťazec pizzerii. A samozrejme Laszlo sa o to ani nepokúsil, lebo bolo jasné, žeby ho ľudia z pizzerie vysmiali.

V tom čase malo 10 000 Bitcoinov hodnotu cca 40 dolárov. Teda istý „Jecros“, ktorý mu pizzu objednal a nechal priniesť, v tom čase na tom zarobil 10 dolárov. To, čo s týmto zárobkom spravil, resp. či si tie Bitcoiny nechal, už nie je známe. No ak hej, tak dnes sa môže tešiť investícii v hodnote sto miliónov eur.

zdroj:bitcointalk.org

Technológie napredujú a aj hodnota kryptomien

Od  počiatkov Bitcoinu už prešlo zopár rokov a jeho hodnota narástla do neuveriteľných výšok, čo vtedy nik nepredpokladal. Jeho neprajníci sa snažia tvrdiť, že je to len bublina, čo časom praskne. A práve títo neprajníci možno majú v Bitcoine prevažnú časť peňazí a tvrdeniami sa snažia odlákať ďalších investorov a korekciami trhu s kryptomenami vyťažiť čo najviac pre seba.

Bitcoin je bublina a jeho hodnota nie je ničím krytá

Svojim spôsobom je to pravda. A svojim spôsobom sa to dá povedať o všetkom, s čím sa dnes obchoduje. Dá sa povedať, že celý svet je jedná veľká bublina.

Čím je dnes krytá hodnota dnešných peňazí, zlatom? Už dávno nie. Čím je krytá hodnota zlata, ropy, pšenice, a všetkého ostatného? Ničím. Hodnotu všetkému vytvárajú ľudia. Vzniká na základe dopytu a ponuky. Tak to bolo a tak to je. To je tá bublina, ktorá raz praská a raz nafukuje.

Ak vznikne dopyt po bývaní, okamžite idú ceny nehnuteľností hore. Ak prestane, a je viac ponúk predaja ako dopytu, klesá aj hodnota nehnuteľnosti. A tak je to odjakživa.

Zlato, drahý kov, ľuďom známy od dávnych čias. Obyčajný nerast, porovnateľný s uhlím. Len sa ligoce. (V skutočnosti by malo mať uhlie alebo soľ oveľa väčšiu hodnotu, kedže napĺňa skutočné potreby ľudí) Pred rokmi mu ľudia stanovili hodnotu a tá rokmi rastie. Ako aj hodnota nehnuteľností. Samozrejme s pravidelnými výkyvmi, teda praskaním bubliny. Príklad, pred rokmi cena trojizbového bytu cca 50 000 vtedajších korún. Dnes skoro 100 tisíc eur. (podľa lokality) Medzitým niekoľko kríz, kedy ceny padali, no nikdy nepadli na počiatočných 50 tisíc, teda v prepočte necelých 2000 eur.

Jediné, čo klesá, je hodnota klasických peňazí, no zato môžu štáty a ich snaha o neustále,  nekontrolované tlačenie nových bankoviek. A tomu by mali kryptomeny zabrániť, keďže do obehu sa dáva len určitá čiastka, ktorá ak dosiahne hranicu, už sa nebudú „tlačiť“ ďalšie kryptomeny.

Ich hodnota bude už čisto závisieť od dopytu po nových technológiách a projektoch, ktoré daná kryptomena zastrešuje. V budúcnosti už možno nebudeme hovoriť, že za jeden Bitcoin dostaneme toľko a toľko dolárov, ale budeme sa pýtať, koľko Bitcoinov, koľko Etherea, alebo inej kryptomeny stojí pizza, chlieb, auto, byt a pod.

Ak máte podobnú víziu, určite máte už zakúpené niektoré kryptomeny, prípadne ich ťažíte, pokiaľ sa ešte ťažiť dajú.

Ak nie, je najvyšší čas to tak spraviť

Bitcoin a Ethereum bezpečne zakúpite cez Coinmama alebo Coinbase, platbou prevodom alebo kreditkou. Následne ostatné kryptomeny na burzách ako Binance.com alebo HitBTC.com

Do obehu prichádzajú nové a oveľa lepšie kryptomeny a technológie, ktorých využitie bude populárne o pár rokov. Tým pádom ani ich cena nie je ešte taká vysoká.

Dnes máte taktiež možnosť zakúpiť dve pizze za 10 000 „kusov“ niektorých nových kryptomien 😊

 

Kúpiť na Coinmama

Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

Kúpiť na Coinbase

 Podrobný návod ako nakupovať na Coinbase TU

 

Registrovať na Binance.com

Registrovať na HitBTC.com

Zdieľaj, možno helfneš ďalším

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *