Týchto sedem pravidiel si osvojte, než začnete s prácou cez internet

Ak sa rozhodnete zarábať na internete, mali by ste si predtým oboznámiť so zásadami, ktorých je vhodné pridržiavať sa, aby bola práca z domu pre vás aj výnosná. Práca cez internet z domu je práca ako každá iná. A ako k práci pristupujete sa odrazí aj na vašom zárobku.

Čo by ste si mali ujasniť prv, než sa pustíte do práce cez internet?

Začiatky sú ťažké

A to všade. Keď nastúpite do nového zamestnania, prejde nejaká doba, kým sa so všetkým oboznámite a adaptujete. Tak isto je to aj s prácou na internete. Ak ste doteraz nemali žiadne alebo minimálne skúsenosti s pravidlami práce z domu, určitý čas si na to budete musieť zvyknúť. Môže vás to stáť dosť času aj peňazí.

Základné pravidlá práce na doma

  1. Oboznámte s tým rodinu.

Ak vaši blízki nepoznajú tento druh práce a zarábajú v klasickom zamestnaní, doma si chcú oddýchnuť a postarať sa o základný chod domácnosti. Vysvetlite im, že keď ste za počítačom, tak nezabíjate voľný čas a nesurfujete po Facebooku. Aj to, že keď ste doma, neznamená to, že ste permanentne k dispozícii podieľať sa na domácich prácach a iných veciach, ktoré bežný zamestnanec robí, keď príde z práce domov.

  1. S tým súvisí druhé pravidlo. Naplánujte si čas,

kedy sa budete nepretržite venovať svojim úlohám a kedy by vás pri tom nemal nikto rušiť. Začiatky sú ťažké, a je možné, že si budete musieť vymedziť čas aj viac ako 12 hodín. Taktiež je pravda, že pri podnikaní, práci cez internet by ste mali byť v prípade, že poskytujete nejakú službu, k dispozícii zákazníkovi permanentne. Ten si totiž neuvedomuje, že za webstránkou je tiež obyčajný smrteľník, ktorý potrebuje oddychovať. Myslí si, že ak je web stále dostupný, mali by byť stále dostupné aj služby.

  1. Pripravte sa na počiatočné investície.

Ak chcete začať seriózne cez interne pracovať a nie len klikať na reklamy za pár centov, mali by ste si pripraviť určitý balík peňazí, ktoré budete musieť investovať. Počiatočná investícia zahŕňa hlavne platbu za webstránku, pokiaľ si ju neviete spraviť sami a väčšiu časť je potrebné investovať do marketingu a reklamy. Ako sa hovorí, peniaze robia peniaze.

Čo sa týka webstránky, tá je potrebná skoro pri každom druhu práce a podnikaní cez internet. Ak si ju neviete spraviť sám, oslovte firmu alebo freelancera, ktorý vám v tom pomôže. Nemusíte mať web za 2000€, pokiaľ nie ste veľká firma alebo neplánujete mať na stránke zložité funkcie, ktoré potrebujú individuálne programovanie.  Postačí vám základný web, alebo eshop, ktorý bude mať integrované všetky základné funkcie, potrebné pre dnešnú dobu. Ten vás vyjde v priemere na 300€. Na kompletweb.sk základná webstránka dokonca od 89€.

Reklama je dôležitejšia. Dnes vás a vaše podnikanie, alebo web, blog len tak ľahko na Googli nik nenájde. K tomu potrebujete mať na stránke nastavené parametre, aby vás bolo vidieť. To stojí peniaze.  A samozrejme online inzercia, či na Google, Facebooku alebo všetkých iných dostupných kanáloch, ktoré vedú k potenciálnemu zákazníkovi.

  1. Rozhodnúť sa pre tú správnu prácu.

Ako bolo spomenuté, jestvuje nespočetne veľa možností ako si na internete zarobiť. Nespravte chybu a nepustite sa do práce v každom odvetví s vidinou väčšieho zárobku. Časom sa vám toho nakopí a nebudete vedieť čo skôr. Budete permanentne za počítačom, robiť na všetkých projektoch, no výsledky budú mizivé, alebo žiadne. Ako hovorí indiánske príslovie, ak máš jednu nohu v jednom kanoe a druhú v druhom, spadneš do rieky a utopíš sa. Preto neplytvajte energiou a sústreďte sa naplno len na jednu prácu.

Aj vo všeobecnosti platí, že ak robíte to, čo vás nebaví a nezaujíma a robíte to len kvôli tomu, aby ste mali z čoho žiť, je takáto práca neefektívna. A aj tak ju na Slovensku robí, dovolím si tvrdiť, minimálne 80% ľudí.

Ak ešte neviete, čo by ste chceli robiť cez internet, dôkladne sa oboznámte so všetkými možnosťami, ktoré prichádzajú do úvahy. Z nich si vyberte jednu, ktorá vám je najbližšia a bude vás baviť. Na ostatné sa vykašlite, aj keby sa javili ako výnosnejšie. Po čase by ste to tak či tak vzdali a vrátili by ste sa k tomu, čo vás baví. A boli by ste na začiatku.

  1. Nikdy nič neodkladajte na neskôr.

Práca doma, resp. domáce prostredie vás bude lákať spraviť si pri práci maximálne pohodlie. Po čase sa môže stať, že zleniviete a začnete si úlohy odkladať na neskôr. Poviete si, že vás čas netlačí, tak to stíhate aj zajtra. Takáto prokrastinácia však môže zničiť celé vaše úsilie. Nakopia sa vám úlohy alebo zákazky, ktoré už nebudete stíhať a buďte sa na musieť, ľudovo povedané, vykašlať. Prídete nielen o zárobok ale aj o klientov a reputáciu.  Každý deň si rozumne naplánujte a splníte všetky úlohy, aj keby vás to malo stáť viac času.

  1. Spravte si čas pre seba.

Padla a ide sa domov. Tak to býva v klasickom zamestnaní. Doma vám nepadne nikdy. Máte možnosť si sám vybrať čas, kedy sa práci budete venovať. Porekadlu, čo môžem stihnúť dnes, neodkladám na zajtra sa prispôsobte len do miery naplánovaných úloh pre daný deň. Pri práci na doma vám tak ako prokrastinácia môže hroziť aj opačné riziko, že  jeden deň toho budete chcieť stihnúť čo najviac. Možno aj v dôsledku predchádzajúceho prokrastinovania😊

Pamätajte na to, že človek potrebuje sociálnu interakciu s inými. Ak budete stále za počítačom, stratíte pojem o reálnom svete a postupne sa pred ním uzatvoríte. Známi vás prestanú vídavať, vaši blízki a rodina taktiež, stretnete sa s nimi len cestou na wc. Takýto workoholizmus pri tomto druhu práce neprospeje vášmu duševnému a ani fyzickému zdraviu, ani vášmu okoliu.

Preto nezanedbajte svoje koníčky, šport, relax, stretnutia s partiou, prosto bežné veci, ktoré robia bežní ľudia. Tých pár peňazí navyše vám nestojí za to, aby ste po čase zistili, že ste ostali sám so svojim počítačom a nábehom na infarkt alebo mŕtvicu.


  1. A posledné základné pravidlo, trpezlivosť.

Áno trpezlivosť ruže prináša. Preto buďte trpezliví a vytrvajte. Možno že vášmu projektu venujete množstvo času aj financií a nebudete vidieť výsledky. Budete mať chuť to zabaliť a skúsiť niečo iné, čo sa vám bude zdať v tom momente zaujímavejšie a výhodnejšie. Áno, ale uvedomte si, že budete zase začínať od znova. Preto vytrvajte pri jednom začatom projekte a vyviňte maximálne úsilie a použite všetky možné prostriedky k dosiahnutiu cieľa, ktorý ste si dali na začiatku. Každý úspech si vyžaduje čas a drinu. Niektorý príde skôr, niektorý neskôr, no vo väčšej dávke.

Ak si osvojíte tieto pravidlá a budete sa ich pridržiavať, ste na dobrej ceste stať sa vo svojom obore práce cez internet úspešným. Takéto rady vám nik nedá zadarmo (väčšinou vám ich ponúkajú vo forme ebookov za peniaze), ja vám ich dávam. Sám som si za posledné roky prešiel všetkým spomenutým a robil chyby. Dnes som poučený a viem, že peniaze len tak z neba nepadajú. Ku každému zárobku je potrebné vyvinúť patričné úsilie v každom smere.

Či už to sú investície na burzách, blogovanie, affiliate, youtube, alebo aj klikačky a ostatné možnosti. Dôležité je si uvedomiť, či vás táto práca baví a či si viete predstaviť pri nej vytrvať dlhý čas.

Ak vás tieto informácie niekam posunuli a chceli by ste ma zato pozvať na symbolickú online kávu, kľudne môžete.

Dobré info, kúpim adminovi kávu

Zdieľaj, možno helfneš ďalším