Zamyslenie nad kryptomenami, technológiami, čo za nimi stoja a súčasnou mienkou

Prestaňme sa pozerať do minulosti, tá už nie je

Každý deň niekto povie, že ak by kúpil Bitcoin v roku 2009, tak by dnes mohol byť za vodou. 99% takých ľudí, keď vtedy kúpilo Bitcoin, tak ho o rok predali s patričným ziskom.

Myslíte si, že ak by ste vtedy kúpili Bitcoin za pár Eur, tak by ste ho držali až dodnes? Je to nepravdepodobné. Veľký počet ľudí, čo tak vtedy učinil Bitcoin predali pri prvom, rapídnom náraste ceny. A tento počet ľudí to dnes ľutuje tak ako tí, ktorí ho vôbec nekúpili.

A tí, čo vtedy nepodliali rýchlemu, v tom čase zaujímavému zisku, sú dnes milionármi. No väčšina z nich podľahla tlaku znižujúcej ceny a Bitcoiny predala. Tí dnes takisto ľutujú.


V roku 2009 nemal Bitcoin skoro žiadnu hodnotu a využíval sa prevažne hráčmi na nákup nejakých doplnkov do videohier. Ak niektorému z nich niečo ostalo, tak dnes môže byť spokojný.

No prestaňme sa ľutovať, že čo by bolo, ak by som vtedy nakúpil Bitcoiny. No dnes by bolo to, že by som si mohol kúpiť byt, prípadne dom.

Kryptomeny a trh s nimi sú stále len v plienkach. Je oveľa menší než je zastúpenie súčasných mien a ostatných komodít na trhu. Stále je málo ľudí, ktorí tejto technológii dôverujú. Teda nenahovárajte si, že ste zmeškali vlak.

Bitcoin to rozbehol a na tejto a podobnej, v ostatných prípadoch dokonalejšej platforme, pribúda množstvo kryptomien, ktoré majú potenciálne využitie v budúcnosti.

Áno, na trhu je momentálne vyše 1500 virtuálnych mien. S určitosťou sa dá povedať, že minimálne 80% z nich neprežije. Preto by sme sa my, čo sa chceme zúčastniť na pomaly, ale iste novom režime platieb a financií mali začať zaoberať tými, ktoré sú najviac potenciálne, v rámci predkladaných technologických riešení.

Mali by sme zabudnúť na aktuálne hodnoty jednotlivých kryptomien a prestať každú chvíľu sledovať ich vývoj. Mali by sme si prejsť jednotlivo každú kryptomenu a projekt, ktorý zastrešuje a na základe toho rozhodli, aký to má potenciál a predpoklad úspechu. Dnes už to nie je o Bitcoine, ale o novej technológii, prevažne založenej na blockchaine.

Teda, ak si myslíte, že ste zmeškali dobu Bitcoinu, alebo Etherea, Litecoinu možno sa mýlite. Pokiaľ tu bude Bitcoin, budú tu aj ostatné kryptomeny. A ak by Bitcoin skončil, otvorilo by to oči a zároveň cestu pre iné, inovatívnejšie technológie a nimi zastrešené kryptomeny.

Teda dnes sa dá uvažovať dvojako.

  1. Ľudia sú stále nastavení na Bitcoin, ktorý pokladajú za najužitočnejšiu kryptomenu. Na základe toho stúpa aj momentálna hodnota iných kryptomien, v závislosti od pohybu Bitcoinu
  2. Ľudia zistia, že jestvujú aj iné príležitosti a kryptomeny, ktoré predikujú oveľa lepšie a cielenejšie použitie ako Bitcoin. Tu nastane menšia revolúcia, kedy Bitcoin padne a z popola povstanú jeho silnejší potomkovia.

Bitcoin je na trhu od 2009, o chvíľu to bude desať rokov. Za ten čas znásobil svoju hodnotu od niekoľkých centov až do nedávneho maxima 20000 dolárov, aj keď padol o polovicu, stále má z celkového hľadiska stúpajúcu krivku, stále je v pluse. Teda investícia v roku 2009 by dnes mala niekoľkotisícnásobnú hodnotu.

A teraz, keď si pomyslíme, že Bitcoin a technológia nebola v plienkach, ale len ako embryo a v plienkach je momentálne celý blockchain, technológie a kryptomeny, je dôvod obávať sa, že podobné virtuálne meny, ako Bitcoin sa dnes rodia a majú takisto minimálnu, zatiaľ neurčenú konečnú hodnotu.Je len na nás, či tento pokrok akceptujeme, ako ho akceptujeme a s ním aj novú éru v platení.

Pretože, ako sa to všetko vyvíja, predurčuje to zánik klasických peňazí, ktorých hodnota nie je ničím zaručená a nahradia to kryptomeny, ktorých hodnota bude zodpovedať projektom, za ktorými stoja.

Momentálne je to ešte ťažko pochopiť, no je predpoklad, že do tých desiatich rokov to už bude bežná záležitosť bežných ľudí a samozrejme hodnota tých kryptomien, ktoré sa ujmu, niekoľkonásobne vyššia.

Je len na nás ako sa k tomu postavíme. Ak ste v roku 2009 zmeškali vlak v podobe Bitcoinu za pár centov, dnes máte takú istú príležitosť nasadnúť na iný, možno ešte rýchlejší.

Aj keď nikto nemá kryštálovú guľu, momentálne je na trhu niekoľko zaujímavých projektov, na ktorých kryptomeny by sme mohli vsadiť.

Ak vám niekto tvrdí, že Bitcoin je bublina, možno na tom bude niečo pravdy. Momentálne je technológia a hlavne cena Bitcoinu dosť nadhodnotená, čo môže byť aj dôsledkom neznalosti veľkých investorov. Na základe toho sa môže stať, že Bitcoin časom skončí, s ním aj ostatné kryptomeny a z mŕtvych vstanú len tie, ktoré majú naozaj čo ponúknuť.

Všetko je stále otvorené, čas a ľudia ukážu, čomu a v akej miere veriť, čo sa odrazí aj na hodnote patričnej kryptomeny.

Ak sa rozhodujete investovať dlhodobo, mali by ste vážne porozmýšľať aj o tomto sektore. Nemusí to byť Bitcoin, ale úplne iná, dnes možno neznáma virtuálna mena, ktorá ho nahradí. A je s najväčšou pravdepodobnosťou možné tvrdiť, že niektoré zo súčasných kryptomien budú mať o desať rokov podobné znásobenie, ako má za deväť rokov Bitcoin, ak nie ešte viac.

Zdieľaj, možno helfneš ďalším

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *