Zarábanie prostredníctvom YouTube, alebo ako sa stať známy a bohatý

Zarábanie prostredníctvom YouTube, alebo ako sa stať známy a bohatý

YouTube, to nie sú len rôzne videá, ktoré tam dávajú ľudia. Väčšina ľudí ich na YouTube pridáva s cieľom zarobiť. Známi a úspešní youtuberi to majú ako hlavný zdroj príjmu. Takáto práca z domu vám môže priniesť zaujímavé zárobky, úmerné vášmu úsiliu a hlavne schopnosti zaujať.

zarabať na youtube

Sú mladí a majú zaujímavý zárobok

Ak ste doteraz poznali YouTube iba ako stránku, kde si môžete pozrieť zaujímavé, vtipné, náučné a ostatné videá, klipy, tak možno zmeníte názor a začnete uvažovať o možnosti, ako by ste aj vy mohli natáčať videá a zarobiť na tom.

Zoberte si príklad. Malý GoGo začínal tak, že hrával počítačové hry, to si nahrával a vtipne komentoval. Následne to uploadoval na YouTube. Vytvoril si širokú základňu fanúšikov, ktorí to sledovali, lajkovali a zdieľali medzi ostatnými priateľmi. Potom GoGo pridal možnosť videá speňažiť a rozšíril svoje režisérske portfólio aj o iné témy.

Dnes je jeden z najlepšie zarábajúcich youtuberov na Slovensku aj Čechách. Vydal aj knihu o sebe, YouTube, začiatkoch, ťažkostiach a úspechoch yuotubera. Jeho YouTube kanál má skoro 1 700 000 odoberateľov a 490 000 000 pozretí.

Úspešnou slovenskou youtuberkou  je LucyPug. Vlogerka, ktorá sa na svojom YouTube kanáli orientuje na ženské publikum, teda jej rovesníčky. Začínala videami o kozmetike,  móde, fashion a aktuálnych trendoch, pričom v najväčšej miere aj ostala. Okrem YouTube má veľa fanúšikov na sociálnych sieťach a tým všetkým podporuje aj predaj svojich vlastných produktov oblečenia. Taktiež vydala knihu. Má vyše 440 000 odoberateľov a skoro 49 000 000 pozretí.

Rebríček najúspešnejších českých a slovenských YouTuberov nájdete na tejto stránke.

https://www.youtuberi.tv/top-youtuberi/

Koľko sa dá zarobiť na YouTube videách

Dosť. Všetko závisí od počtu ich videní. Ako ste si určite všimli, väčšinou je pri prehrávaní, alebo pred spustením videa ponúknutá reklama. Niekedy musíte počkať pár sekúnd, kým ju máte možnosť preskočiť.

Z každej takto zobrazenej reklamy vo vašom videu máte na účet pripísaných niekoľko centov. A ak na túto reklamu ešte niekto klikne, tak je zárobok vyšší.

Ak teda máte dobrú sledovanosť, máte dobrý zárobok. Koľko to môže byť?

V priemere 0,0025 eura za zobrazenie videa.

Závisí to aj od lokality, cieľovej skupiny a hodnoty reklamy. Teraz si možno poviete, že sa vám to neoplatí, lebo dve desatiny centa je nič. Vynásobte to však celkovým počtom pozretí GoGových videí. Tiež vám vyšlo vyše 1 200 000 eur? Pekná suma.

Ako sa dá zarábať na YouTube?

Uploadnúť video vie dnes hádam každý. Dôležité je v nastaveniach zakliknúť možnosť video speňažiť. To sa dá, len ak splníte tieto podmienky.

 1. Musíte mať účet na Google. To má dnes hádam každý.
 2. Musíte byť zaregistrovaný v Google adsense službe. Tam sa vám budú pripisovať zárobky za zobrazovanie a klikanie na reklamy vo vašich videách alebo stránkach
 3. Podmienkou registráciu do Google adsense je, aby ste mali funkčný web, resp. blog, ktorého adresu zadáte pri registrácii do služby adsense. (viac o adsense)
 4. Po schválení registrácie môžete speňažiť nielen vaše videá na YouTube, ale poskytnúť priestor pre banerovú alebo textovú reklamu na vašom blogu alebo webstránke, čím zárobky zhodnotíte viac.

Ako získať sledovanosť?

Natočenie a nahratie videa na YouTube nie je všetko, čo musíte urobiť. Pokiaľ sa video nestane virálnym, teda nebude na ňom zachytené pristátie ufo, alebo lochnesská príšera, potrebujete jeho propagácii pomôcť dostať sa k vašej cieľovej skupine.

Najlepším spôsobom je, ak ho budete publikovať na spomínanej webstránke, sociálnych sieťach s ňou prepojených a všade tam, kde je vysoká návštevnosť ľudí, ktorých svojim kanálom chcete zaujať.

Vyberte si tému

Netočte videá „od buka do buka“. Potom sa stane, že budete mať kopu videí, no nulovú sledovanosť. Potrebujete vytvoriť YouTube kanál a spočetnú skupinu jeho odoberateľov.

Preto sa zamerajte len na jednu tému, v rámci ktorej budete točiť video blog, teda vlog.

Na YouTube chodia ľudia prevažne preto, lebo sú leniví. Pozretie videa im príde jednoduchšie a menej náročné ako čítanie textu. Práve preto sa YouTube stal druhým najväčším vyhľadávačom po Google, aj keď ho vlastne Google vlastní. Ľudia tam najviac vyhľadávajú návody, ako niečo urobiť.

To znamená, že ak budete točiť videá ako niečo správne urobiť, budete mať väčšiu sledovanosť. Napríklad, ako uvariť, ako zmontovať, ako maľovať, ako naprogramovať… Proste zvoľte si tému, v ktorej sa vyznáte a dávajte takýmto spôsobom rady ľudom, ktorí to nevedia a potrebujú riešiť.

Pri týchto videách nepotrebujete vynaložiť až toľko úsilia pri propagácii. Ľudia si ho nájdu samé. A ak bude video v angličtine, máte príležitosť prilákať divákov z celého sveta. A tam môže byť reklama vo vašom videu omnoho viac výnosnejšia.

Príklad

Pred rokom som skúšobne natočil videonávod, ako v šablóne webstránky urobiť požadovanú zmenu. Video som nijako nepropagoval, len výstižne pomenoval a nastavil prislúchajúce kľúčové slová. Prosto som ho nechal na YouTube žiť svoj život. Za jeden rok video vyhľadalo a vzhliadlo skoro 20 000 ľudí z celého sveta. Jedno video.

A teraz si predstavte, žeby som sa tomu venoval a mal svoj kanál, kde by som uploadoval takéto a podobné návody. Postupne by sa mi prihlasovali noví odoberatelia a zvyšovala sledovanosť, tým pádom by som mohol zarábať na uverejňovaných reklamách vo videu. K tomu by som spravil stránku, kde by som tie videa vkladal, ako súčasť blogu, pričom by som aj napísal pár viet ku každému návodu. Na tomto webe by som mohol umiestniť reklamné bannery z adsense alebo etarget a príjmy by sa mi mohli násobiť.

Teraz sa mnohí spýtajú, prečo to nerobím? V podstate aj ja sa sám seba pýtam… Možno, že si tohto roku, po dokončení iných projektov, na to už konečne nájdem čas, aby som sa tomu mohol venovať naplno. Alebo som týmto niekomu vnukol ideu a tento nápad zrealizuje namiesto mňa skôr😊 Potom ma kľudne kontaktujte, ak budete potrebovať s niečím pomôcť.

Aké videá nedávať na YouTube?

Ak chcete na YouTube zarábať, mali by ste uploadovať videá, pri ktorých vám YouTube schváli možnosť speňaženia. Preto by ste si mali dávať pozor, aby ste vo videu nepoužívali autorsky chránené prvky. Hudba vo videu by mala byť z voľnej licencie, ako aj prípadné iné videá, fotky, ktoré sú súčasťou vášho zostrihu.

YouTube dáva možnosť pridať k videu hudbu z jeho knižnice, teda máte istotu, že vám video s touto hudbou povolí speňažiť. Prípadne môžete hudbu vyhľadať na stránkach, kde sú autori, ponúkajúci svoje piesne aj vo voľnej licencii. Napr. http://freemusicarchive.org/

Taktiež by ste si mali dať pozor, aby vaše videá neobsahovali prvky násilia alebo niečo, čo nie je celkom v súlade zo zákonom. Tam vám nielen že nemusia povoliť speňaženie, ale nemusia ani video uverejniť.

Ak sa rozhodnete pre prácu youtubera, mali by ste sa popritom v tejto oblasti aj vzdelávať. K tomu slúžia rôzne publikácie, ako napr. táto:

Toľko v krátkosti o YouTube. Situácia a pravidlá pre uverejňovanie a speňažovanie videí sú momentálne také. Možno že o pár rokov YouTube vystrieda novovzniknutá technológia, blockchain, kde budete môcť oveľa jednoduchšie videá uploadovať a získavať z toho peniaze. Toto má vo svojej koncepcii zapracované napr. TRON. No to už zachádzame do inej oblasti, oblasti blockchainu a kryptomien, o ktorých si môžete viac prečítať TU.

Stručná rekapitulácia

 1. Chcem byť youtuber a zarábať na tom
 2. Registrujem sa na Google
 3. Vytvorím si účet na YouTube
 4. Vytvorím webstránku alebo blog a registrujem ju do Google adsense
 5. Natáčam videá, dávam na Youtube s možnosťou speňažiť
 6. Podporujem svoj kanál a sledovanosť všetkými možnosťami online marketingu
 7. Zarábam

Aktuálne: 

YouTube prednedávnom upravil podmienky na speňažovanie videí. Podľa nich, možnosť zarobiť na reklame vo videu vám dá až vtedy, keď bude mať váš kanál minimálne 1000 odoberateľov a minimálne 4000 hodín pozerania vašich videí za posledných 12 mesiacov.

Túto zmenu zaviedli po vysokom náraste uverejňovaného videa len s cieľom speňažiť. Videá nemali skoro žiadnu hodnotu, boli vytvárane len za účelom virálneho zásahu s cieľom rýchlych zárobkov.

Toto obmedzenie vyselektuje takéto kanály a dáva možnosť viac zarobiť ľudom, ktorí to myslia vážnejšie a uverejňujú videá s kvalitnejším obsahom a hodnotou. Pre tých nebude problém v priebehu pár týždňov nakumulovať dostatočný počet odoberateľov a vysielacieho času.

A takými môžete byť aj práve vy!


Ak ste sa rozhodli, že to vyskúšate, no nemáte spomínaný blog, webstránku pre registráciu účtu Adsense, a neviete si ju vytvoriť, kľudne sa ozvite aj cez kontakt na www.kompletweb.sk, kde prídete k blogu za najlepších podmienok, ako aj asistenciu pri založení Youtube kanála.

Chcem blog
Zdieľaj, možno helfneš ďalším